استون و ویژگی هایش

 استون یکی از مواد بسیار پر کاربرد در صنایع شیمیایی است که از سه اتم کربن, شش اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن ساخته شده است این ماده از از خانواده بزرگ مواد آلی بوده و جزو دسته کتون ها به حساب می آید. این ماده به علت داشتن خواص منحصر به فرد در از بین بردن لکه رنگ ها و چربی ها به عنوان یکی از حلال های موثر مواد آلی شناخته شده است.

ساختار مولکولی استون

ساختار مولکولی استون

 این ماده در دمای اتاق یعنی ۲۵ درجه سانتی گراد به صورت مایعی بی رنگ و شفاف دیده می شود که تمایل زیادی برای بخار شدن دارد؛ بخار حاصل از این ماده بوی زننده داشته و استشمام آن برای انسان و سایر حیوانات خانگی خطرناک است.

 این ماده در دما های کمتر از  ۹۵- درجه سانتی گراد به صورت جامد در آمده و در دما های بالاتر از ۵۶ درجه سانتی گراد شروع به جوشیدن می کند. استون قابلیت انحلال در آب را داشته و حل شدن آن از طریق ایجاد میسل انجام می شود. این ماده همچنین در حلال های آلی قابلیت امتزاج داشته و یک محلول همگن را ایجاد می کند.

 استون ماده ای است به سرعت تبخیر می شود و هم بخارات آن و هم مایع آن به شدت قابل اشتعال است بنابراین به هنگام کار با آن و یا در نگهداری و انبار کردن آن شرایط مناسبی را ایجاد کنید و به هیچ عنوان آن را در کنار مواد قابل اشتعال نگهداری نکنید.

استون برای اولین بار توسط آندرس لیباوس در سال ۱۶۰۶ سنتز شد. در سال‌ های پس از آن نیز توسط دانشمندان مختلفی به روش‌ های دیگر سنتز و جداسازی شد و امروزه روش های نوینی نیز برای تولید این ماده به صورت صنعتی و آزمایشگاهی وجود دارد. امروزه استون به صورت مستقیم از پروپیلن به دست می آید.

خرید استون

استون در دمای اتاق

 استون یکی از از مواد اولیه بسیار رایج در طیف وسیعی از سنتز های آلی به شمار می رود و این توانمندی بزرگ را مدیون داشتن یک گروه کربونیل است که واکنش های افزایشی و تراکمی را به راحتی بر روی آن انجام پذیر کرده است. همچنین ماده به عنوان حلال مناسب در بسیاری از سنتز های آلی مورد استفاده قرار می گیرد .

کاربرد استون در صنایع:

  •  از این ماده به عنوان یک حلال موثر برای پاک کردن چربی ها و لاک ناخن استفاده می شود.
  •  استون به عنوان یک حلال و یا به عنوان یک ماده اولیه در بسیاری از سنتز های آلی استفاده می شود.
  •  از این ماده برای رقیق کردن برخی رنگ ها و یا رقیق کردن برخی روغن های صنعتی استفاده شده است.
  •  برای ساخت حمام سرد و ایجاد دما های بسیار پایین تا محدوده ۷۸- درجه سانتی گراد نیز استفاده می‌شود.
  •  برای ساخت برخی از داروها به عنوان ماده اولیه و یا هلال کاربرد دارد. 

توجه داشته باشید که این ماده همانند سایر مواد شیمیایی بی خطر نبوده و تماس مداوم آن با پوست دست و یا تنفس بخارات آن می تواند عوارض شدیدی برای بدن انسان و یا سایر جانداران داشته باشد.

 شما می توانید هم اکنون استون مورد نیاز خودتان را با قیمت بسیار ارزان از این صفحه خریداری کنید؛ ما کمترین قیمت بالاترین کیفیت ممکن را به شما تقدیم می کنیم و مفتحریم که محصولات ارائه شده توسط ما در کارخانجات ایرانی ساخته شده و از تولیدات ملی به شمار می روند.

 شما با خرید از محصولات ما علاوه بر بهره بردن از کیفیتی کم نظیر, همچنین به توسعه صنایع شیمیایی کشور کمک کرده‌اید. شیمی دون مفتخر است که تامین کننده کالا های شما باشد. برای سفارشات عمده از اینجا با ما تماس بگیرید.

از اعتماد شما سپاسگزاریم 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید