تولوئن چیست؟

تولوئن یکی از ترکیبات آلی است که از یک حلقه بنزنی و یک گروه متیل متصل به آن تشکیل شده است. این ماده از خانواده بزرگ مواد آروماتیک بوده و فرم مولکولی آن به صورت C7H8 بیان می شود. جرم مولی این ماده برابر 92.141 گرم بر مول بوده و به میزان ناچیز در آب حل می شود (می توان گفت تولوئن در آب نامحلول است).

ساختار تولوئن

تولوئن به طور طبیعی در قطران زغال سنگ به میزان زیادی یافت می شود؛ این ماده در حالت خالص و در دمای اتاق (25 درجه سانتی گراد) به صورت مایعی بی رنگ و شفاف دیده می شود. مایع این ماده و همچنین بخارات حاصل از آن توانایی بسیار بالایی در آتش گیری دارند بنابراین نباید آن ها را در معرض حرارت قرار داد و یا در کنار مواد قابل اشتعال انبار کرد.

تولوئن در دما های کمتر از 95- درجه سانتی گراد به صورت جامد در می آید و در دما های بالاتر از 111 درجه سانتی گراد شروع به جوشیدن می کند. چگالی این ماده 0.87 گرم بی میلی لیتر بوده و در صورت مخلوط شدن با آب بر روی آن قرار می گیرد.

این ماده به خوبی در حلال های ناقطبی حل می شود اما حلال های قطبی مانند آب و متانول نمی توانند آن را حل کنند. فشار بخار این ماده در دمای 20 درجه سانتی گراد برابر با 2.8 کیلو پاسکال برآورد شده است و ممان دو قطبی آن را 0.36 دبای محاسبه کرده اند.

این ماده ارزشمند به روش های متعددی در صنعت و آزمایشگاه تولید می شود اما بیشترین میزان تولیدات آن مربوط به جداسازی هایی است که از نفت خام و زغال سنگ انجام می شود.

خرید تولوئن

از این ماده هم به عنوان ماده اولیه و هم به عنوان حلال در سنتز برخی مواد آلی و معدنی استفاده می شود. وجود یک گروه متیل بر روی حلقه بنزنی باعث شده تا واکنش های جانشانی بر حلقه آروماتیک به خوبی در موقعیت اورتو و پارا نسبت به متیل انجام شود. همچنین گروه متیل را می توان به راحتی با استفاده از عوامل اکسنده به گروه کربوکسیلیک اسیدی و یا آلدهیدی تبدیل کرد.

برای تبدیل تولوئن به بنزوییک اسید تنها کافی است آن را در مجاورت پتاسیم پرمنگنات قرار دهید. پتاسیم پرمنگنات گروه متیل را به کربوکسیلیک اسید تبدیل کرده و حاصل واکنش تولید بنزوییک اسید خواهد بود.

تولوئن کاربرد های بسیار زیادی دارد که در زی به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

  • به عنوان یک حلال موثر برای مواد آلی کاربرد دارد.
  • در برخی سنتز های آلی و معدنی به عنوان یک پیش ماده قابل استفاده است.
  • از تولوئن برای بالا بردن عدد اکتان در بنزین استفاده می شود.

شما می توانید تولوئن مورد نیاز خود را از شیمی دون خریداری کنید. ما این محصول ارزشمند را به صورت خرد و عمده با تخفیف ویژه به شما تقدیم می کنیم. برای خرید تولوئن از فروشگاه شیمی دون “اینجا” را کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید