شیمی فیزیک چیست, شیمی فیزیکدان کیست ؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text css_animation=”fadeInUp”]

باید با تعریف شیمی و فیزیک شروع کنیم .

 

فیزیک چیست ؟

 

به اطرافتان نگاه کنید؛ یک صندلی یا یک فنجان یا هر چیزی که اطرافتان وجود دارد را می توان وارد دنیای معادلات و فرمول ها کرد و توضیح داد که چرا الان آن جایند . برای مثال : فرض کنید روی یک میز درست کنار پنجره, لیوانی بلوری قرار دارد .

 

 

فیزیک توضیح می دهد که چرا لیوان در میز فرو نمی رود یا چرا حرکت نمی کند یا اینکه اگه آن را هل دهید چه چیزی باعث حرکت آن می شود و اصلا چقدر و چگونه جا به جا می شود . یا اینکه تابش نور خورشید در بلور آن چگونه باعث ایجاد رنگین کمان کوچک روی نعلبکی شده و …

 

شیمی چیست؟

 

درباره همان لیوان, اینکه از چه چیزی ساخته شده و یا مثلا همان میز, اینکه چوب دقیقا از چه موادی ساخته شده و اینکه ما می توانیم به طور مصنوعی در  آزمایشگاه چوب درست کنیم یا نه و … همه این ها چیز هایی است که یک شیمی دان به آن می پردازد .

 

حالا فیزیکدانی را فرض کنید که به شیمی علاقه پیدا کرده؛ او عادت دارد به دنبال چرایی مطالب بگردد؛ پس در مورد عشق جدیدیش (شیمی) شروع به بررسی می کند؛ اما او عادت دارد با فرمول های ریاضی و معادلات کار کند پس دست به کار می شود و با آنچه از فیزیک آموخته برایمان توضیح می دهد که آن لیوان در دمای فلان با ماده فلان ساخته شده و طی هر مرحله از ساخت آن چه اتفاقاتی برای ملکول هایش افتاده تا در نهایت این لیوان ساخته شده .

 

یا او با معادلات و دانشی که در اختیار دارد به این مطلب می پردازد که فتوسنتز اساسا یک پدیده قابل بررسی است؛ ما می توانیم چوب مصنوعی تولید کنیم و شروط موفقیت ما فلان و بهمان هستند .

 

چنین شخصی شیمی فیزیک دان و دانش او شیمی فیزیک است؛ به طور کلی شیمی فیزیک یعنی از اصول و قواعد فیزیک برای توضیح پدیده های شیمیایی استفاده کردن و دست به پیش بینی زدن . برای مثال : سوختن یک لیتر بنزین چگونه اتفاق می افتد و چقدر طول می کشد این یک لیتر بنزین تمام شود اگر میزان اکسیژن هوا 20 درصد باشد و فشار هوا 1 اتمسفر باشد و گرانش وجود داشته باشد یا نه و . . .

[/vc_column_text][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/3″][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/3″][tlg_button title=”از ما حمایت کنید .” btn_link=”url:https%3A%2F%2Fidpay.ir%2Fshimidoon|||” btn_size=”btn-block” layout=”btn-new btn-1 btn-1b btn-rounded” hover=”hvr-pop” icon=”ti-money” button_icon_hover=”yes” css_animation=”fadeIn” customize_button=”yes” btn_custom_layout=”btn btn-rounded” btn_color=”#ffffff” btn_bg_gradient=”#870501″ btn_bg_gradient_hover=”#eded00″ btn_bg_hover=”#d80700″ btn_border_hover=”#43c100″ btn_bg=”#1e0000″][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/3″][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

LinkedIn
Skype
WhatsApp
Telegram
Email
Print

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *