تترا هیدروفوران (THF)

تترا هیدروفوران چیست؟

تترا هیدروفوران یک ماده آلی از خانواده بزرگ هتروسیکل های آلیفاتیک است که از یک حلقه پنج ضلعی شامل چهار اتم کربن و یک اتم اکسیژن ساخته شده است. این ماده با نام اختصاری THF نیز شناخته شده و به عنوان یکی از پرکاربرد ترین حلال ها در سنتز برخی مواد آلی کاربرد دارد.

این ماده با فرمول مولکولی C4H8O در دمای اتاق به صورت مایعی بی رنگ با بوی اتری دیده می شود که در دما های پایین تر از 108- به صورت جامد و در دما های بالاتر از 66 درجه سانتی گراد به صورت گاز وجود دارد. فرم ساختاری این ماده به صورت زیر است.

فشار بخار این ماده در دمای 20 درجه سانتی گراد برابر با 132 میلی متر جیوه بوده و یک ماده فرار به حساب می آید. وزن مولکولی این ماده برابر با 72.107 گرم بر مول بوده و چگالی برابر با 0.88 گرم بر سانتی متر مکعب است.

این ماده به صورت آزمایشگاهی و صنعتی از روش های مختلفی قابل سنتز است. یکی از راه های سنتز این ماده هیدروژناسیون فوران است. طی این فرآیند 4 اتم هیدروژن به ماده افزوده شده و تترا هیدروفوران ساخته می شود.

این ماده در صنایع مختلفی کاربرد دارد:

  • به عنوان حلال در سنتز برخی مواد آلی
  • حلال در سنجش های آزمایشگاهی کروماتوگرافی
  • در سنتز برخی پلیمر ها
  • ساخت جوهر
  • پوشش های چرم مصنوعی

شیمی دون با افتخار این ماده ارزشمند را برای ارسال به شما آماده کرده است. برای خرید این محصول از شرکت نوترون که یک برند معتبر ایرانی است از همینجا اقدام کنید. شما می توانید برای خرید این ماده از برند های مرک, سیگما یا CDH از اینجا اقدام کنید. همچنین برای سفارش تناژ این محصول با ما تماس بگیرید.

کارشناس ما به زودی با شما تماس می گیرد.

420,000 تومان1,390,000 تومان