shimidoon.ir

کاربرد لیزر

لیزر دستگاهی است که با تقویت نوری، نور ساطع می کند و این کار از طریق فرایند گسیل خود القایی تشعشعات الکترومغناطیسی انجام می شود

لیزرها پرتوهای نوری منسجم، تک رنگ، کنترل شده و دقیقاً هدایت شده را تحویل می دهند، بنابراین لیزرها برای تمرکز نور در فضا، زمان یا طول موج های خاص ایده آل هستند.

از ویزگی های منحصر بفرد لیزر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.    هم دوسی تابش

2.  تک رنگی

3. واگرایی کم

4.  موازی بودن پرتو

کاربرد لیزر در پزشکی

استفاده از لیزر در درمان و تشخیص بسیاری از بیماری ها کمک قابل توجهی کرده است و باعث شده بسیاری از بیماری هایی که با آزمایش های پیچیده در بدن بیمار قابل تشخیص بودند، به سادگی تشخیص داده شوند. همچنین در حوزه آزایشی بهداشتی استفاده از لیزر برای حذف موهای زاید بدن کاربرد وسیعی دارد.

 

کاربرد لیزر در صنایع نظامی و جنگی

لیزر های هوشمند در طراحی لوازم جنگی و مشخص کردن هدف و همچنین افزایش راندمان عملیات های نظامی بسیار مفید هستند.

 

کاربرد لیزر در علم شیمی

کشف لیزر انقلاب بزرگی در علم شیمی و شناخت مواد پدید آورد که در ادامه به این زمینه پرداخته می شود

جداسازی ایزوتوپ ها از یکدیگر دارای اهمیت بالایی می باشد که در این امر از حضور لیزرها بهره گرفته می شود مانند جداسازی ایزوتوپ 235 اورانیوم از اورانیوم طبیعی به کمک لیزر گزنون/ کریپتون.

f2big

توان تابش بالای لیزرها سبب شده تا به عنوان منابع تابش در دستگاه های طیف سنجی به کار برده شوند و جایگزین هالو کاتد لامپ های معمولی شوند و حساسیت و دقت روش را بالا ببرند که بتوان غلظت های پایین تری از مواد را اندازه گیری کرد

تجزیه ی مقادیر ناچیز از اتم ها به وسیله ی یونیزاسیون با لیزر به حد تشخیص های بسیار پایین دست می یابد تا به تشخیص یک مولکول یا اتم، بیش از پیش امیدوار بود

اخیرآ در مطالعات طیف سنجی ایی چون لومینسانس و فوتویونیزاسیون استفاده از لیزرها رواج زیادی دارد که تفکیک پذیری طیف های شیمیایی را بهبود بخشیده و با گزینش پذیری خوبی که ایجاد کرده، بشر توانسته مقادیر ناچیز مواد را شناسایی و گزارش کند.

در طیف بینی پراکندگی تشدیدی رامان از لیزر به عنوان منبع تابش استفاده شده که اطلاعات ارزشمندی درباره مولکول های چند اتمی نظیر فرکانس های ارتعاشی رامان و ثابت های چرخشی را بدست می دهد همچنین می تواند برای تعیین غلظت و دمای مولکولی خاص در ناحیه ای از فضا از لیزرها استفاده کرد.