پتاسیم دی کرومات, اکسنده قوی

پتاسیم دی کرومات چیست؟

پتاسیم دی کرومات جامدی کرستالی و نارنجی رنگ است که از یون کرومات و پتاسیم تشکیل شده. این ماده در دمای اتاق به صورتی بلور های بیسیار ریز نارنجی تا قرمز رنگ دیده شده و بوی خاصی ندارد.

وزن مولکولی این ماده برابر با 294.185 گرم بر مول بوده و چگالی برابر با 2.676 گرم بر سانتی متر مکعب دارد. دمای ذوب این ماده برابر با 398 درجه سانتی گراد و دمای جوش آن برابر با 500 درجه سانتی گراد می باشد که البته پیش از شروع به جوشیدن, این ماده تجزیه شده و امکانی برای به جوش آوردن آن وجود ندارد.

این ماده در دمای 20 درجه سانتی گراد به میزان 13 گرم در هر 100 میلی لیتر آب حل شده و با افزایش دما, این میزان نیز افزایش می یابد به طوری که در دمای 100 درجه سانتی گراد به میزان 102 گرم از این ماده در 100 میلی لیتر آب حل خواهد شد تا یک محلول فرا اشباع را بسازد.

پتاسیم دی کرومات بر خلاف آب, در هیچ یک از مواد آلی قابل انحلال نبوده و در اتانول و استون نیز به میزان بسیار جزیی حل می شود. فرم مولکولی این ماده به صورت K2Cr2O7 بوده و ظرفیت گرمایی برابر با 219 ژول بر کلوین مول دارد.

به لحاظ شیمیایی, پتاسیم دی کرومات یک ماده اکسنده با قدرت خوردگی بالا است که هم برای بدن انسان و هم برای محیط زیست خطرناک بوده و حتی می تواند باعث بروز مسمومیت های شدید و یا حتی مرگ نیز بشود.

این ماده میلی به سوختن از خود نشان نمی دهد اما به علت خاصیت بسیار بالای اکسندگی که دارد می تواند در برهمکنش با برخی مواد آغاز کننده یک آتش سوزی باشد. بنابراین باید برای نگهداری از آن تمهیدات خاصی در نظر گرفته شود که از جمله آن ها می توان به قرار دادن در جای خاص و به دور از هر گونه عامل اکسید شدنی و یا نگهداری در ظرف های ضد رطوبت اشاره کرد.

از این ماده هم در صنعت و هم در آزمایشگاه استفاده های فراوانی می شود. برخی از آن ها عبارتند از:

  • به عنوان یک عامل ضد عفونی کننده برخی زخم های خاص
  •  در صنایع چاپ و عکاسی
  • در ساخت پوشش های سطحی چوب
  • به عنوان یک ماده بسیار ارزشمند در آزمایشگاه های تشخصی شیمیایی

شیمی دون با افتخار این ماده ارزشمند را برای ارسال به شما آماده کرده است. برای خرید این محصول از شرکت نوترون که یک برند معتبر ایرانی است از اینجا اقدام کنید. شما می توانید برای خرید این ماده از برند های مرک, سیگما یا CDH از اینجا اقدام کنید. همچنین برای سفارش تناژ این محصول با ما تماس بگیرید.

کارشناس ما به زودی با شما تماس می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید