دی کلرومتان, حلالی قوی

دی کلرومتان چیست؟

دی کلرو متان یا همان متیلن کلراید ماده ای آلی از مشتقات متان است که از یک اتم کربن متصل به دو اتم هیدروژن و دو اتم کلر ساخته شده. این ماده در دمای اتاق (25 درجه سانتی گراد) به صورت مایعی بی رنگ و شفاف دیده می شود و در صنایع معمولا به عنوان حلال به کار برده می شود.

این ماده در دمای 25 درجه سانتی گراد به میزان 17.5 گرم در هر لیتر آب قابلیت حل شدن دارد؛ با افزایش دما این میزان کاهش می یابد. این ماده به راحتی در مواد آلی حل می شود اما در مواد معدنی به خوبی حل نمی شود؛ بنابراین ماده مناسبی برای سنتز های معدنی به شمار نمی رود.

این ماده به لحاظ شیمیایی جزو مواد آلی بوده و با فرمول بسته CH2Cl2 معرفی می شود؛ این ماده علاوه بر این که یک حلال مناسب سنتز های آلی است؛ در برخی واکنش های دیگر به عنوان یکی از مواد اولیه هم استفاده می شود.

ساختار مولکولی دی کلرومتان به صورت زیر است:

برای تولید این ماده راه های مختلفی معرفی شده است؛ در ساده ترین روش, این ماده از کلراسیون متان در یک واکنش رادیکالی در حضور تابش نور فرابنفش تولید می شود. این روش برای اولین بار توسط یک فرانسوی به نام ویکتور رگنولد ابداع شد.

کاربرد های دی کلرومتان در صنایع شیمیایی:

  • از این ماده بیشتر برای استخراج کافئین از دانه قهوه و برگ چای همچنین طی فرآیند عصاره گیری از برخی گیاهان استفاده می شود.
  • این ماده به طور وسیع در سنتز مواد آلی هم به عنوان حلال و هم به عنوان ماده اولیه استفاده می شود.
  • از این ماده همچنین برای پر کردن اسپری حاوی پلی اورتان استفاده شده است.
  • از این ماده در تولید رنگ های ساختمانی به عنوان حلال استفاده می شود.

شما می توانید دی کلرومتان مورد نیاز خودتان را به صورت خرد و عمده از شیمی دون بخواهید؛ ما دی کلرومتان را در انواع گرید از شرکت های مختلف آماده ارسال به شما کرده ایم. تنها کافی است با چند کلیک ساده سفارشتان را ثبت کنید و ظرف سه روز کاری آینده آن را درب منزل و یا آزمایشگاهتان تحویل بگیرید.

برای سفارش دی کلرو متان از مارک های داخلی اینجا و برای خرید دی کلرومتان از شرکت مرک و سیگما از اینجا اقدام کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید